SZAMBA

Szamba przysparzają użytkownikom wielu problemów, nie są też najlepszym urządzeniem do gospodarki ściekowej. Mimo to jeszcze niedawno cieszyły się sporą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych czy innych budynków, ktore nie mają dostępu do kanalizacji. Na szczęście mamy już na rynku znacznie bardziej zaawansowane, a także mniej uciążliwe rozwiązania. Jednak nadal wiele osób decyduje się zainstalować szambo na swojej posesji. Jednak dobrze jest wziąć pod uwagę to, że takie rozwiązanie ma wiele wad.

W jaki sposób działa szambo?

Standardowe szambo to bezodpływowy zbiornik znajdujący się pod ziemią. Zasada działania szamba jest niezwykle prosta. Składa się ono z pojemnika na nieczystości i wlotu, przez który ścieki dostają się do środka. Zbiornik szamba podłączony jest rurami z takimi urządzeniami domowymi jak wanna, muszla klozetowa czy zlew. Ścieki z tych urządzeń są odprowadzane do zbiornika, gdzie pozostają do czasu, aż odbierze je wóz asenizacyjny. W szambie żadne procesy oczyszczające nie zachodzą, w przeciwieństwie do różnych reakcji chemicznych, rezultatem których mogą być szkodliwe dla zdrowia substancje. Opróżnianie szamba musi odbywać się regularnie. Właściciel domu zobowiązany jest wezwać specjalistyczną ekipę posiadającą na wyposażeniu wóz asenizacyjny, która odbierze ścieki oraz przewiezie je do najbliżej znajdującej się oczyszczalni.

Tak więc, korzystanie z szamba nie jest zupełnie niekłopotliwe. Rzeczywistość wygląda tak, że posiadanie szamba wiąże się z obowiązkami, których nie da się uniknąć. Pamiętajmy też o kosztach – za każdą usługę wywozu nieczystości trzeba zapłacić i nie są to małe sumy.

Rodzaje szamb

Szambo zbudowane jest w sposób bardzo prosty, więc nie można wyszczególnić zbyt wielu jego rodzajów. Główne odmiany tego urządzenia to szamba betonowe i szamba plastikowe. Szamba plastikowe są bardziej szczelne oraz bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Wykonane są ze specjalnego rodzaju poliestrów, które są więc lżejsze i łatwiejsze w montażu od szamb betonowych. Natomiast szamba betonowe są tańsze niż szamba plastikowe, a ich produkcja trwa już od kilkudziesięciu lat. Niestety z niższą ceną idzie w parze niższa jakość. Betonowe szamba mają tendencję do przeciekania, a także przepuszczania nieprzyjemnych zapachów. Dobrze za to sprawdzają się w warunkach, w których narażone są na nacisk. Dlatego możliwy jest ich montaż w miejscach, po których jeżdżą samochody.

Obydwa rodzaje szamb różnią się od siebie, nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, które z nich warte są instalacji. Materiały, które używane są do budowy pojemników nie są idealne i żaden producent nie może zagwarantować stuprocentowej szczelności. Warto pamiętać, że nieszczelność szamba powoduje nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale grozi wysokimi karami za emisję zanieczyszczeń.

Czy istnieje szambo ekologiczne?

Na rynku można dziś spotkać tak zwane szamba ekologiczne, wiele firm posiada je w swojej ofercie. Nie jest jednak łatwo stwierdzić, co ten termin oznacza. Czy szambo ekologiczne ma rację bytu zakładając, że samo urządzenie jako takie nie jest przyjazne dla środowiska? Pod określeniem „szamba ekologiczne” producenci i sprzedawcy próbują często ukryć zwykłe szamba, spełniające po prostu określone przepisami wymogi. Szambo ekologiczne powinno być szczelne i w jak najmniejszym stopniu wydzielać nieprzyjemne zapachy. Czy istnieje taka możliwość? Doświadczenie niestety pokazuje, że nawet atestowane, bezpieczne dla środowiska szamba ekologiczne bywają użytkowane w sposób niewłaściwy. Użytkujący szamba, w celu obniżenia kosztów związanych z wywozem nieczystości, sami wywiercają otwory w pojemnikach – w taki sposób część ścieków przedostaje się do gleby i wód gruntowych. Trudno więc mówić wtedy o ekologii.

Używając terminu „szambo ekologiczne”, wiele osób myśli o ekologicznej oczyszczalni. Nie jest to właściwe nazewnictwo, działanie przydomowej oczyszczalni jest oparte na zupełnie innych zasadach. Szamba ekologiczne służą jedynie do przechowywania ścieków w betonowych bądź plastikowych pojemnikach. W przydomowych oczyszczalniach odbywa się zaś proces oczyszczania ścieków, które pochodzą z urządzeń kanalizacyjnych. Ścieków z przydomowej oczyszczalni nie trzeba wywozić. Są bowiem na tyle nieszkodliwe dla środowiska, że można je wpuścić bezpośrednio pod ziemię bądź wykorzystać w pracach domowych.

Jakie wady mają szamba?

Wiele wad zbiorników bezodpływowych, jakimi są szamba, wymieniono powyżej, warto jednak je podsumować. Główną wadą szamb jest to, że nie rozwiązują całkowicie kwestii gospodarki ściekowej w domu jednorodzinnym. Proponują rozwiązanie jedynie cząstkowe, doraźne. Ścieki nie są oczyszczane tylko przechowywane w zbiorniku, zachodzi więc konieczność okresowego wywozu ich przez ekipę posiadającą wóz asenizacyjny. Wiąże się z tym kolejny problem, jaki towarzyszy korzystaniu z szamba – opłaty za wywóz nieczystości. Choć samo urządzenie jest stosunkowo niedrogie, to ponoszone co miesiąc koszty eksploatacyjne dla wielu osób są poważną pozycją w budżecie domowym. Kilkuosobowa rodzina, która mieszka w domu na stałe musi zadbać o wywożenie ścieków średnio raz na miesiąc, co oznacza koszty rzędu nawet kilkuset złotych. Tych kosztów w zasadzie nie można zredukować. Pełne szambo wydziela nieprzyjemny zapach, co może zniechęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dotyczy to szczególnie szamb betonowych, jednak także szamba plastikowe nie dają zadowalających efektów.

Problemem, który w przypadku szamb jest powszechnie znany, jest nieszczelność. Jej przyczyny mogą być różne – od wadliwej konstrukcji, po zużycie czy nadmierne ilości ścieków nagromadzone w szambie. Niestety zdarza się często, że wina leży po stronie użytkownika szamba, który celowo rozszczelnia zbiornik, w celu ograniczenia konieczności wywożenia ścieków. Nieszczelne szambo to poważny problem. W ściekach nagromadzonych w szambie, które znajdowały się w nim przez pewien czas, zachodzą reakcje chemiczne i powstają substancje, które są niebezpieczne dla środowiska naturalnego i dla zdrowia człowieka. Ścieki mogą skazić wody gruntowe, co może być realnie szkodliwe dla mieszkańców obszarów, gdzie korzysta się ze studni.

Kiedy zasadne jest używanie szamba?

Choć budowa przydomowej oczyszczalni jest opłacalną inwestycją, istnieją jednak pojedyncze sytuacje, gdy dobrze jest zastanowić się nad zasadnością instalacji szamba. Niektóre domy czy na działki rekreacyjne produkują na tyle małą ilość nieczystości, że mogą być one wywożone z minimalną częstotliwością. Opłaty, które są związane z użytkowaniem szamba będą wówczas niskie, zaś środki włożone w budowę oczyszczalni nie zwracałyby się przez wiele lat. Przydomowa oczyszczalnia potrzebuje też większej ilości miejsca na działce niż szambo, które składa się zaledwie ze zbiornika dopasowanego swym rozmiarem do potrzeb mieszkańców. Wybór, czy będzie to szambo betonowe, czy plastikowe, jest kwestią drugorzędną. Podejmując decyzję o zakupie szamba dobrze jest wybrać tak zwane szambo ekologiczne, to znaczy takie, które spełnia rygorystyczne normy ochrony środowiska. Nikt przecież nie chce ryzykować zdrowia swojego i najbliższych, instalując na swojej działce szambo niskiej jakości, które niestety można porównać do tykającej bomby biologicznej.

Rozważając sposób odprowadzania ścieków z domowych urządzeń kanalizacyjnych, najlepiej racjonalnie rozważyć wszystkie „plusy” i „minusy”. Wiele osób myśli o zakupie szamba tylko dlatego, że same urządzenie jest tańsze od przydomowej oczyszczalni. Dobrze jest jednak głębiej zastanowić się nad tą kwestią i wziąć pod uwagę, jakie będą rzeczywiste koszty użytkowania obydwu tych urządzeń na przestrzeni paru lat. Z tych obliczeń może wyniknąć, że koszty użytkowania szamba istotnie przewyższą koszt zakupu oczyszczalni, który zwróci w ciągu kilku lat.

Jeśli nie szambo, to co?

Większość osób, które budują nowe domy jednorodzinne, decyduje się na rozwiązania bardziej nowoczesne niż proste, ale niestety niedoskonałe, szamba. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem także prostym w obsłudze, jednocześnie przyjaznym dla środowiska i bezpiecznym dla otoczenia, a co najważniejsze tańszym w użytkowaniu. Oczyszczalnia ścieków całkowite eliminuje problemów ze ściekami na terenie posesji, w czasie gdy szambo rozwiązuje te problemy tylko doraźnie. Ścieki są ukryte pod ziemią i zupełnie niewidoczne, jednak nadal istnieją i mogą być zagrożeniem dla otoczenia lub po prostu dokuczać nieprzyjemnym zapachem.* W przypadku przydomowej oczyszczalni takiego problemu nie ma. Dostarczane ścieki są w niej na bieżąco oczyszczane, czego rezultatem jest woda, która spełnia warunki II klasy czystości wód.

Jeszcze niedawno na części działek o wysokim poziomie wód gruntowych zamontowanie oczyszczalni było niemożliwe i mieszkańcy takich obszarów musieli z konieczności korzystać z szamba. Obecnie nowoczesne technologie umożliwiają już instalację przydomowej oczyszczalni właściwie na każdym terenie.

Wiemy, że przyzwyczajenie to druga natura człowieka, dlatego nawet do tak niekomfortowego urządzenia, jakim jest szambo, można się przyzwyczaić. Warto jednak zrezygnować technologii, która jest zarazem uciążliwa i przestarzała, na rzecz sprzętu podnoszącego znacznie komfort codziennego życia.

Masz pytanie lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami !