Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może zamarznąć? Sprawdź, jak konserwować taką instalację!
Chociaż w ostatnich latach zimy były raczej łagodne, nadal pojawiają się przymrozki, a nawet zapowiadane są większe mrozy. Z tego względu właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków obawiają się, czy ich instalacja na pewno będzie dobrze działać w takich trudnych warunkach. Wiele osób szuka informacji na temat tego, czy rzeczywiście jest się o co martwić i czy konieczne są jakieś specjalne przygotowania czy zabezpieczenia. Rozwiewamy wątpliwości!
W teorii każda instalacja, w której płynie woda, jest narażona zimą na zamarzniecie. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę konstrukcję i umiejscowienie tego systemu, ryzyko zdecydowanie spada. Czy oznacza to jednak, że nie ma żadnego zagrożenia? Dowiedz się, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może zamarznąć!
Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może zamarznąć?
Systemy przydomowych oczyszczalni ścieków są tak zaprojektowane, by mogły być sprawne przez cały rok. Jeżeli korzysta się z instalacji w trybie ciągłym i właściwie się ją eksploatuje (np. nie przekracza się dopuszczalnej ilości produkowanych ścieków), nie powinna zamarznąć. Bardzo ważne jest jednak to, czy jest prawidłowo założona i czy jest w pełni sprawna. Jeśli wszystko jest w porządku, można być spokojnym.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że pod ziemią panują z reguły temperatury dodatnie. W naszym obszarze klimatycznym gleba nie przemarza głębiej niż do poziomu 1,5 metra, a najczęściej jest to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Wtedy też w tym miejscu temperatura nie spada poniżej 0°C.
Kolejnym naturalnym zabezpieczeniem są bakterie wykorzystywane w procesie oczyszczania. Podczas rozkładu materii organicznej emitowane jest ciepło. Aktywna przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może więc zamarznąć, ponieważ w zbiorniku stale utrzymuje się temperatura dodatnia
Jak zabezpieczyć przydomową oczyszczalnię ścieków przed mrozem?
Przydomowej oczyszczalni ścieków nie trzeba w żaden sposób zabezpieczać przed mrozem. Jeśli została prawidłowo zamontowana, nic jej nie grozi. Warto jednak sprawdzić kilka kwestii, m.in.:
- głębokość zakopania zbiornika – zdarza się, że z różnych względów (np. związanych z uwarunkowaniem terenu) oczyszczalnia jest osadzona dość płytko. Wtedy na powierzchni może osadzać się lód, więc konieczne będzie docieplenie styropianem;
- głębokość umiejscowienia rurociągów – instalacja powinna być odporna, ale jeśli jest płytko osadzona, może być konieczne docieplenie;
- budowę zbiornika – ważne, by w zbiorniku na wszelki wypadek znajdowały się specjalne przegrody, dzięki którym ścieki płynące z budynku nie mieszają z tymi w odpływie.
Warto jest też upewnić się, czy otoczenie zbiornika zostało odpowiednio dostosowane. Zdarza się, że sama instalacja jest wykonana prawidłowo, ale zmarznięta ziemia może napierać na niego z taką siłą, że będzie powodować odkształcenia, pęknięcia. W trudnych warunkach gruntowych oczyszczalnie zabezpiecza się warstwą betonu, co przy okazji pozwala zachować gwrancję na zbiornik.
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków w zimie?
Profesjonalnie wykonana, zamontowana i zabezpieczona oczyszczalnia przydomowa przetrwa bezproblemowo nawet najsroższą zimę. Jeśli jednak chce się mieć całkowitą pewność, dobrze jest wykonać przegląd. Szczególnie ważne są np. zawory przy przyborach sanitarnych.
Czy w sezonie zimowym trzeba coś robić, by zmniejszyć ryzyko awarii? W teorii nie – najważniejsze, by system był czynny i użytkowany. Warto jedynie uważać na to, by przypadkiem nie zalać oczyszczalni czystą wodą, która wypłucze osad czynny i obniży temperaturę w całej instalacji. Kiedy może do tego dojść? Często przyczyną jest pozornie niegroźna awaria zaworu w spłuczce klozetowej – przez to godzinami może lać się woda, zanim ktoś z domowników wykryje problem.
Przydomowa oczyszczalnia w teorii może zamarznąć, ale w praktyce nie powinna. Jeśli nie chcesz narażać się na problemy i straty finansowe, zainwestuj od razu w profesjonalnie wykonaną instalację, która zostanie założona przez doświadczonych specjalistów. Wybierz rozwiązanie z oferty Biower, by przez lata cieszyć się bezproblemowym rozwiązaniem.