Sprawdzimy czy na Twojej działce można wykonać oczyszczalnię ścieków

Wstępna analiza - dlaczego jest to takie ważne?

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją oczyszczalni ścieków na swojej działce, to jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Przede wszystkim ważne jest aby przeprowadzić badanie gruntu pod kątem jego przepuszczalności wody. Znajomość tego parametru pozwoli określić, czy wykonanie oczyszczalni będzie możliwa na danym terenie.

Potrzebujesz badanie gruntu? Wykonamy je oraz przygotujemy niezbędną opinię (zlecamy do firmie zewnętrznej).

Przepisy miejscowe – czy miejscowe plany zakazują oczyszczalni?

Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Informacje zawarte w planie będą wskazywać, czy na danej działce możliwe jest instalowanie oczyszczalni ścieków.

Ważne jest również aby sprawdzić, czy działka znajduje się w obszarze aglomeracji miejskiej. W niektórych przypadkach, oczyszczalnia powinna spełniac wyższe wymogi, aby ostatecznie została przyjęta do użytkowania. Takim urządzeniem będzie EKOBIO – oczyszczalnia dla aglomeracji.

Informację o tym, czy działka znajduje się w obszarze aglomeracji udzieli Ci wydział Ochrony Środowiska Twojego Urzędu Gminy, wystarczy, że do nich zadzwonisz!

Ile miejsca zajmuje oczyszczalnia?

Jeśli wszystkie powyższe kryteria zostaną spełnione, kolejnym krokiem jest zapewnienie odpowiedniego rozmieszczenia urządzeń na działce. Oczyszczalnia powinna zostać wykonana z zachowaniem minimalnych wymaganych odległości od studni wody, domu, drogi i sąsiada. W takim przypadku możliwe będzie uzyskanie „cichej zgody” dla zgłoszenia robót niewymagających pozwolenia na budowę.

Jakie zachować odległości?

  • 2m od granicy działki
  • 15m od studni wody pitnej, do miejsca instalacji oczyszczalni
  • 30m od studni wody pitnej, do miejsca rozsączania ścieków do ziemi

Skontaktuj się z nami w celu sprawdzenia możliwości wykonania oczyszczalni na Twojej działce!