Kingspan Bioficent jak sprawdzić poprawność działania elektryki
W tym poradniku pokażę Ci jak działa elektryka w oczyszczalni BIOFICIENT oraz wytłumaczę w paru prostych krokach, jak we własnym zakresie możesz sprawdzić poprawność jej działania.
Zainstalowana oczyszczalnia ma pompę zintegrowaną pod pokrywą, dlatego żeby sprawdzić jej elektrykę wystarczy pokrywę otworzyć. Pod pokrywą znajdują się: dmuchawa, czasomierz, elektrozawór i włącznik. Aby sprawdzić poprawność działania oczyszczalni, przede wszystkim trzeba zacząć od połączenia elektrycznego – kabel pociągnięty w ziemi przy okazji montażu, powinien być wpięty bezpośrednio do puszki. Kabel jest trzyżyłowy, ziemny 3×2,5 kwadrat. Taka izolacja pozwala na instalację kabla bezpośrednio pod ziemią.
Kiedy mamy wszystko podłączone, elektryka działa, wystarczy włączyć włącznik, aby włączyć cały element.
W prosty sposób możemy sprawdzić, czy funkcjonuje dmuchawa (pompuje powietrze, buczy, wydaje “lekki” dźwięk).
Kolejnym elementem to sprawdzenia jest czasomierz, który odlicza czas. Jeżeli dobrze się przyjrzymy, czasomierz będzie odliczał czas w pierwszej kolejności od 5 minut do 0 (czyli cofa się). Są dwa cykle działania tego czasomierza. Od 5 minut do 0, a następny od godziny do 0.
W następnej kolejności sprawdzamy podłączenie elektrozaworu. Działa on na zasadzie otrzymania impulsu do otwarcia lub zamknięcia. Pierwszy cykl pięciominutowy otwiera elektrozawór, dzięki czemu powietrze jest tłoczone cienką rurką.
Oto jak wygląda sprawa oczyszczalni: rurki, które prowadzą bezpośrednio od kompresora są dwie, jedna cieniutka i druga grubsza. Ważnym elementem jest to, że od środka gruba rura ma trójnik, dzięki czemu rozprowadza się na dwie mniejsze. Jeżeli prześledzimy te rurki, to dwie cienkie rury z grubej części wychodzą w jedną i drugą komorę, przez co obydwie komory są napowietrzane.
W momencie uruchomienia oczyszczalni, pierwszy cykl pięciominutowy utworzy dopływ powietrza do cienkiej rurki, dzięki czemu powietrze będzie trafiało do oczyszczalni do komory czwartej. Powietrze trafia w część oczyszczalni do tzw. pompki mamutowej. Jest to rurka otwarta od dołu, ustawiona w określony sposób i zanurzona w wodzie. Powietrze jest tą rurą tłoczone – idzie w górę, dzięki czemu po zanurzeniu w wodzie (czyli w komorze czwartej) wysysa wodę i przerzuca ją do kolejnej komory (pierwszej). Wszystko to dzieje się za pomocą powietrza.
A teraz powtórzmy wszystkie kroki.
- Otwórz oczyszczalnię i sprawdź, czy złoże jest napowietrzane.
- Sprawdź, czy czasomierz odlicza czas.
- Wyłącz i ponownie włącz oczyszczalnię.
- Czasomierz powinien odliczać od 5 minut do 0.
- Aby mieć pewność, że elektrozawór został otwarty, sprawdź czy rurka przepompowuje ścieki oczyszczone.
- Jeśli coś nie działa, powtórz wszystkie kroki. W przypadku awarii, skontaktuj się ze swoim instalatorem, bądź serwisem.
Szczegółowy film obrazujący działanie oczyszczalni Biodisc.