przydomowe oczyszczalnie i zbiorniki na deszczówkę

Ekorozwiązania dla Twojego domu. Dlaczego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków i zbiornik na wodę deszczową?

Coraz więcej gospodarstw domowych lub osób dopiero budujących dom decyduje się na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań, takich jak przydomowe oczyszczalnie ścieków lub zbiorniki pozwalające na wodę deszczową. Takie inwestycje są nie tylko przyjazne środowisku naturalnemu, ale w wieloletniej perspektywie przynoszą również odczuwalne korzyści finansowe. Warto więc zapoznać się z funkcjonowaniem tych urządzeń i dostępnymi sposobami ich finansowania.

Jakie korzyści daje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków nie są konstrukcjami skomplikowanymi. W najprostszym wariancie składają się z osadnika gnilnego, w którym domowe ścieki są neutralizowane i rozkładane na nieszkodliwe związki mineralne oraz systemu drenażowego, który odprowadza odpady ze zbiornika.
Proces oczyszczania ścieków domowych przebiega w następujący sposób:
1. Nieczystości odprowadzane są do osadnika gnilnego.
2. Pod wpływem grawitacji ścieki rozwarstwiają się – ciężkie odpady osiadają na dno zbiornika, zaś lekkie tworzą zawiesinę na powierzchni wody.
3. Użyte do uzdatniania wody środki biologiczne rozkładają nieczystości na nieszkodliwy osad mineralny, który pozostaje w zbiorniku.
4. Oczyszczona woda odprowadzana jest do gruntu lub zbiornika wodnego.
Takie działanie nie ma prawie żadnego wpływu na środowisko naturalne, lub jest to działanie minimalne. Domowe ścieki oczyszczone się z chorobotwórczych mikroorganizmów, toksyn, czy środków chemicznych. Oczywiście nie są to jedyne zalety przydomowych oczyszczalni ścieków. Ich duża popularność wynika również z rozlicznych walorów użytkowych i finansowych. Przede wszystkim przydomowe oczyszczalnie ścieków są wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze niż rozwiązania tradycyjne (np. szambo). Poza tym cechuje je:
• łatwy montaż i demontaż całego systemu,
• niska awaryjność,
• szybki zwrot inwestycji,
• niskie koszty eksploatacji,
• bezobsługowość (osad mineralny powinno wybierać się zaledwie co 2-3 lata),
• brak nieprzyjemnych zapachów i oparów,
• duże bezpieczeństwo.
Odstraszać może jedynie jednorazowy wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę koszty eksploatacji oraz możliwość dofinansowania, ekologiczna oczyszczalnia ścieków wciąż jest wyborem bardziej ekonomicznym niż przydomowe szambo.

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków Kingspan Klargester BioDisc

Opisany wyżej system działania przydomowych oczyszczalni oraz płynące z niego zalety dotyczą wersji podstawowej. Optymalne korzyści możemy osiągnąć, stawiając na model zaawansowany technologicznie, wyprodukowany z wysokojakościowych materiałów i sprawdzony. Taka też jest ekologiczna oczyszczalnia Klargester BioDisc od działającej od 1974 roku firmy Kingspan,
Największym atutem modeli Klargester BioDisc jest ich różnorodność, pozwalająca na dostosowanie wielkości zbiornika do potrzeb i liczby zamieszkujących gospodarstwo domowe osób (od 6 do nawet 150!). Poza tym, warto zwrócić uwagę na:
• wysoką wytrzymałość zbiornika, ochronę przed pęknięciami i przeciekami – do jego wytworzenia użyto odpornego na agresywne środowisko materiału: żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym.
• Innowacyjny system oczyszczania wody za pomocą obracających się tarcz z narastającą biomasą.
• Rozbudowany panel kontrolny z cyfrowym wyświetlaczem. Użytkownik ma stałą kontrolę nad pracą urządzenia i jest na bieżąco informowany o powstających błędach (np. braku zasilania lub spalonego bezpiecznika), dzięki czemu może maksymalnie ograniczyć szkody awaryjne.
• Możliwość wyposażenia urządzenia w pompownię ścieku oczyszczonego.
• Prosta konstrukcja i mała powierzchnia zabudowy.
• Cicha praca. Poziom hałasu jest taki sam, jak otoczenia na zewnątrz.
• Bezzapachowe działanie. Obrotowe złoża biologiczne RBC, system regulujący przepływ ścieków oraz brak dmuchaw ograniczają wydostawanie się gazów poza zbiornik.
• Brak najbardziej awaryjnych elementów: elektrozaworów, filtrów, dyfuzorów i sprężarek.
Za wyborem urządzeń tego producenta przemawia również fakt, że jest to firma współpracująca z wieloma autoryzowanymi instalatorami. Rozległa sieć jednostek współpracujących sprawia, że zarówno instalacja, jak i późniejsza eksploatacja mogą być bezproblemowe.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej od Kingspan

Zagospodarowanie wody deszczowej jest doskonałym uzupełnieniem dla przydomowej oczyszczalni ścieków. Zwiększenie retencji wody w ramach jednego gospodarstwa – poza oczywistym walorem ekologicznym – jest bardzo korzystne również z finansowego punktu widzenia. Gromadzona w ten sposób woda deszczowa może być bowiem wykorzystana do wielu czynności: podlewania trawnika, prania, spłukiwania WC, mycia pojazdów, sprzątania, itp.
Kingspan oferuje nam bardzo szeroki wytrzymałych zbiorników o zróżnicowanej charakterystyce. Najważniejszymi wyróżnikami tych produktów są:
• duża i różnorodna objętość – 3000l, 4500l, 6000l;
• pionowa konstrukcja – zapobiega zamarzaniu wody zimą i umożliwia montaż zbiornika na małej powierzchni;
• monolityczna budowa i stała grubość ścianek – wykonane z nienasiąkliwego i biodegradowalnego polietylenu formowanego metodą rotomouldingu zbiorniki gwarantują wieloletnią trwałość i są chronione przed pękaniem.
• możliwość łączenia w systemy bateryjne – umożliwia to uzyskanie łącznej objętości zbiorników sięgającej nawet 24000l.
Z perspektywy indywidualnego użytkownika istotne jest też, iż zbiorniki na wodę deszczową Kingspan posiadają Aprobatę Techniczną, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dofinansowania związanego z retencją wody na terenach prywatnych posesji w ramach programu „Moja Woda”.

Jak skorzystać z programu „Moja woda” lub korzystnej EKOpożyczki „Nasza woda”?

Nabór wniosków do kolejnej edycji programu „Moja woda” realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszył 22 marca br.
Beneficjentem tego programu może zostać każda osoba fizyczna będąca właścicielem domu. W takim przypadku może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 5000 zł, z zastrzeżeniem, że przyznana kwota nie może być wyższa niż 80% wartości inwestycji. Nie jest to więc kwota duża, ale za to bezzwrotna.
W sytuacji, gdy inwestycja przekracza możliwości finansowe właściciela domu, może on skorzystać z EKOpożyczki „Nasza woda” oferowanej przez BOŚ Bank. Zasady finansowania są następujące:
• pożyczka w kwocie od 1000 do 8000 zł na okres do 10 lat,
• refinansowanie inwestycji do 3 miesięcy po poniesieniu kosztów,
• pieniądze natychmiast po podpisaniu umowy.
EKOpożyczka może zostać przeznaczona na każdy cel związany z gospodarką wodną na terenie własnej nieruchomości, w tym:
• zakup i montaż zbiorników lub studni chłonnych,
• wykonanie ogródka deszczowego,
• zmianę nawierzchni nieprzepuszczalnych na przepuszczalne,
• budowa studni głębinowej lub abisyńskiej,
• inne inwestycje z zakresu ochrony wód.
O pożyczkę można starać się indywidualnie lub w ramach współpracy z nami. W Biower pomożemy Ci także w zakresie finansowania inwestycji.

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!

Masz pytanie lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami !