SZAMBO EKOLOGICZNE I PLASTIKOWE

Szambo

Jeszcze niedawno jedynym sposobem odprowadzania ścieków, jaki był dostępny – było szambo. Nie było to jednak doskonałe rozwiązanie, tylko doraźne i raczej prymitywne. Na szczęście dzisiaj dostępne są już inne możliwości, dlatego w większości przypadków opłaca się zrezygnować z szamba i zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązania. Zdecydowanie polecamy oczyszczalnie ścieków, ponieważ ich działanie jest bardziej kompleksowe od szamb, które jedynie odbierają i przetrzymują ścieki. W oczyszczalniach ścieki są odbierane z domowych instalacji, a w następnej kolejności przetwarzane w zbiorniku, co w rezultacie daje wodę oczyszczoną, bezpieczną dla środowiska. Taka woda, zgodnie z przepisami, może zostać odprowadzona do rowu lub do zbiornika wodnego, może także zostać ponownie wykorzystana (na przykład do sprzątania lub prac w ogrodzie).
Jak można się domyślić, oczyszczalnie są pod tym względem bardziej ekologiczne niż szamba. Nigdy nie ma zupełnej pewności, że szambo będzie szczelne, a niestety ścieki, które wydostaną się z szamba są poważnym zagrożeniem dla środowiska i dla zdrowia człowieka. Wyciek z szamba grozi karami i mandatami za zanieczyszczanie środowiska.
Szamba mają tyle wad, że stopniowo zostają zastępowane przez oczyszczalnie. Troska o środowisko naturalne nie jest tu jedynym powodem. Nie bez znaczenia są wysokie koszty, towarzyszące korzystaniu z szamba. Ścieki z szamba, ponieważ nie są oczyszczane na miejscu, muszą być odwożone do oczyszczalni specjalnym wozem asenizacyjnym, za co trzeba sporo zapłacić. Niektórzy próbują na swój sposób ograniczyć wydatki – odprowadzają część ścieków bezpośrednio do gruntu. Takie zachowanie jest brakiem odpowiedzialności. Koszty wywozu nieczystości z szamba można zredukować w prosty i niezagrażający nikomu sposób – wymieniając szambos na przydomową oczyszczalnię.

Szambo plastikowe

Szamba plastikowe, choć są reklamowane jako bardziej przyjazne dla środowiska, w rzeczywistości nie różnią się szczególnie od innych rodzajów szamb, na przykład betonowych. Rzeczywiście, wykonane są z materiału bardziej trwałego i odpornego, przez co są bardziej szczelne. Szczelne szambo to mniejsze szkody dla środowiska w związku z przedostawaniem się ścieków do gruntu. Nie zmienia to jednak faktu, że szamba plastikowe służą jedynie do odbioru i przechowywania ścieków, czym nie różnią się od innych szamb.
Lekkość szamb plastikowych jest jednocześnie ich wadą i zaletą. Montaż lekkiego szamba jest prosty, jednak uniemożliwia zamontowanie go w niektórych miejscach, np. pod drogą (plastik nie jest odporny na obciążenia). Zdarza się jednak, że na posesji nie ma innego miejsca na zainstalowanie szamba. W takich przypadkach może się zdarzyć, że materiał, z którego zbudowane jest szambo plastikowe, nie wytrzyma nacisku i powstaną w nim szczeliny, przez które będą się przedostawać do gruntu ścieki.
Wiele osób decyduje się na szambo plastikowe ze względu na dość niską cenę. Czy jest to jednak rzeczywiście tak niska cena? Po doliczeniu do niej kosztów eksploatacyjnych, sięgających nawet kilkuset złotych miesięcznie, całościowe koszty znacząco wzrastają. Chociaż można kupować szamba plastikowe z powodu ich ceny, twierdzimy jednak, że warto raz zainwestować w przydomową oczyszczalnię, aby później nie ponosić prawie żadnych dodatkowych kosztów. Jest to wybór dokonywany przez wielu naszych klientów i naszym zdaniem są to decyzje słuszne. Szamba plastikowe są rozwiązaniem tymczasowym, natomiast oczyszczalnia jest inwestycją na lata.

Szambo ekologiczne

Co wybrać: szambo ekologiczne czy przydomową oczyszczalnię ścieków? Odpowiedzi na to pytanie musi udzielić wielu właścicieli świeżo budowanych domów, nie mających dostępu do kanalizacji. Mając doświadczenie w tej branży nie mamy wątpliwości – szambo ekologiczne jest rozwiązaniem dobrym tylko na pewnie czas. Oczyszczalnia ścieków jest natomiast inwestycją na lata. Oczywiście, zdarzają się przypadki, gdy szambo ekologiczne będzie bardziej opłacalne. Odnosi się to jednak tylko do sytuacji, kiedy produkcja ścieków na posesji jest rzeczywiście niewielka. Przykładem może być działka rekreacyjna, z której korzysta się tylko przez część roku. W każdej innej sytuacji, na przykład w przypadku całorocznego domu jednorodzinnego, szambo ekologiczne może nie wystarczyć.
Chcąc kompleksowo zatroszczyć się o obsługę domu pod względem odprowadzania nieczystości, warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię. Nie jest to decyzja łatwa. Oczyszczalnie nie są tanie, zaś liczba ich rodzajów oraz poszczególnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Łatwiej jest kupić zwykłe szambo ekologiczne, uważamy jednak, że warto jest poświęcić trochę więcej czasu, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie naprawdę zadowalające. Przecież oczyszczalni nie kupuje się raz w roku. Staramy się zawsze pomagać naszym klientom, pytamy jakie są warunki wodne i gruntowe na ich posesjach, o liczbę mieszkańców oraz średnie zużycie wody. Ta wiedza pozwala nam wybrać dla klienta najbardziej optymalny sprzęt.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiać ostatnie wątpliwości: szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Decyzja należy oczywiście do klienta, nie ma chyba jednak wątpliwości, że szambo ekologiczne to nie jest idealne rozwiązanie.

Masz pytanie lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami !